WCA2014

 in partnership with           
English (United Kingdom)Spanish
Faculty
Chairs Speakers
Ansotegui Ignacio, Spain Ansotegui Ignacio, Spain
Badellino Héctor A., Argentina Arias Cruz Alfredo , Mexico
Baena Cagnani Carlos E. , Argentina Bacharier Leonard, USA
Báez Loyola Carlos , Mexico Badellino Héctor A., Argentina
Baraldi Eugenio , Italy Baena Cagnani Carlos E. , Argentina
Barayazarra Susana, Argentina Báez Loyola Carlos , Mexico
Barnica Raúl, Mexico Baraldi Eugenio , Italy
Becerril Martín, Mexico Bernstein Jonathan A., USA
Bernstein Jonathan A., USA Bielory Leonard, USA
Bielory Leonard, USA Blandón María Virginia, Mexico
Bonini Sergio, Italy Bonini Sergio, Italy
Boulet Louis-Philippe, Canada Boulet Louis-Philippe, Canada
Caminati Marco, Italy Braido Fulvio, Italy
Canonica Giorgio Walter, Italy Canonica Giorgio Walter, Italy
Capriles Arnaldo , Venezuela Capriles Arnaldo ,   Venezuela
Caraballo Luis R. , Colombia Caraballo Luis R. , Colombia
Cardona Dahl Victoria, Spain Cardona Dahl Victoria, Spain
Castro Mario, USA Castro Mario, USA
Centanni Stefano, Italy Celedón Juan - Carlos, USA
Cepeda Alfonso, Colombia Centanni Stefano, Italy
Chérrez Ivan, Ecuador Cepeda Alfonso, Colombia
Chong Neto Herberto José, Brazil Chagoya Bello Juan Carlos, Mexico
Compalati Enrico, Italy Chérrez Ivan, Ecuador
Croce Victor H., Argentina Compalati Enrico, Italy
Cruz Alvaro A., Brazil Cooper Philip J. , UK
Cuello Mabel, Argentina Croce Victor H., Argentina
Cuevas Schacht Francisco, Mexico Cruz Alvaro A., Brazil
Dahl Ronald, Denmark Cuevas Schacht Francisco, Mexico
del Río Navarro Blanca, Mexico Dahl Ronald, Denmark
Demertzis Panagiotis, Greece del Río Navarro Blanca, Mexico
DuBuske Lawrence , USA Dell Sharon, Canada
Espinoza Vizcaíno Francisco Rodolfo, Mexico DuBuske Lawrence , USA
Foggs Michael B., USA Ducharme Francine , Canada
Fontana Luigi, Italy Escobedo Sanchez Moisés Dante, Mexico
Galindo Gabriela, Mexico Fernandez-Bussy Sebastián, Chile
Gómez Maximiliano, Argentina Fink-Wagner Antje - H., Germany
González Díaz Sandra N., Mexico Fiocchi Alessandro , Italy
Iduñate Palacios Fernando , Mexico FitzGerald Mark , Canada
Ivancevich Juan Carlos, Argentina Foggs Michael B., USA
Jares Edgardo , Argentina Gochicoa Laura, Mexico
Larenas Linnemann Désirée, Mexico Gómez Maximiliano, Argentina
Le Souëf Peter , Australia Gómez Vera Javier, Mexico
Lombardi Carlo, Italy González Díaz Sandra N., Mexico
Lozano Saenz José S., Mexico Hanania Nicola A. , USA
Macías Weinmann Alejandra, Mexico Holgate Stephen, UK
Marshall Gailen D., USA Holguín Fernando , USA
Mauri Pierluigi, Italy Ivancevich Juan Carlos, Argentina
Medina Miguel, Mexico Jares Edgardo , Argentina
Mereu Carlo, Italy Khaltaev Nikolai, Switzerland
Milanese Manlio, Italy Lanz Miguel, USA
Morais de Almeida Mário, Portugal Larenas Linnemann Désirée, Mexico
Moreno Pablo, Argentina Le Souëf Peter , Australia
Mösges Ralph , Germany Lombardi Carlo, Italy
Ntanos Ioannis, Greece Mansfield Lyndon , USA
Nunes Carlos, Portugal Marshall Gailen D., USA
Passalacqua Giovanni, Italy Mauri Pierluigi, Italy
Pawankar Ruby, Japan Melioli Giovanni, Italy
Pedersen Søren, Denmark Moncayo Vivian, Mexico
Pedroza Alvaro, Mexico Morais de Almeida Mário, Portugal
Pérez Padilla Rogelio , Mexico Mösges Ralph , Germany
Rodrigo Gustavo , Uruguay Nunes Carlos, Portugal
Rodríguez Pérez Noel, Mexico Papi Alberto, Italy
Rojo Isabel, Mexico Passalacqua Giovanni, Italy
Rosenwasser Lanny, USA Pawankar Ruby, Japan
Rossi Andrea, Italy Pedersen Søren, Denmark
Ryan Dermot, Scotland Pedroza Alvaro, Mexico
Salazar Miguel A., Mexico Pereira Celso, Portugal
Salmun Fanny, Argentina Pérez Padilla Rogelio , Mexico
Sánchez Borges Mario, Venezuela Pizzichini Emilio, Brasil
Santa Marta Cristina, Portugal Ramirez Chanona Nelly, Mexico
Scichilone Nicola, Italy Rand Cynthia , USA
Senna Gianenrico , Italy Rivera Maria Antonieta, Mexico
Siafakas Nikolaos, Greece Rodrigo Gustavo , Uruguay
Sibanda Elopy, Zimbabwe Rodrigues Alves Rodrigo, Portugal
Sienra Monge Juan J., Mexico Rodríguez Pérez Noel, Mexico
Sisul Alvariza Juan C., Paraguay Rojo Isabel, Mexico
Soria Marcela, Argentina Rosario Nelson A., Brazil
Soto-Quirós Manuel, Costa Rica Rosenwasser Lanny, USA
Steinhilber Gundi, Italy Rossi Andrea, Italy
Stone Aguilar Héctor, Mexico Rossi Giovanni A., Italy
Tatsis George, Greece Ryan Dermot, Scotland
Teijeiro Alvaro , Argentina Sacre Hazouri José A., Mexico
Triggiani Massimo, Italy Salmun Natalio, Argentina
Urrutia Pereira Marilyn, Brasil Sánchez Borges Mario, Venezuela
Virchow Johann Christian , Germany Sastre Joaquin, Spain
Wallace Dana, USA Scichilone Nicola, Italy
Yáñez Anahí, Argentina Segura-Méndez Nora H., Mexico
Yorgancioğlu Arzu , Turkey Senna Gianenrico , Italy
Siafakas Nikolaos, Greece
Sibanda Elopy, Zimbabwe
Sienra Monge Juan J., Mexico
Solé Dirceu, Brazil
Soto Mario, Mexico
Soto-Quirós Manuel, Costa Rica
Teijeiro Alvaro , Argentina
Triggiani Massimo, Italy
Valenta Rudolf , Austria
Valentin Rostan Marylin, Uruguay
Virchow Johann Christian , Germany
Wallace Dana, USA
Yáñez Anahí, Argentina
Yorgancioğlu Arzu , Turkey
Zernotti Mario E. , Argentina
Zitt Myron, USA
Zuberbier Torsten , Germany